Rozhovor pro MF Dnes

Nová Anastacia: Teď jsem šťastná

Zpěvačka vydává čtvrtou desku Heavy Rotation. Mezitím se vdala za svého bodyguarda a potvrzuje, že zažívá dobré časy.

JOSEF VLČEK

Praha - Anastacia, jedna z nejúspěšnějších amerických zpěvaček posledního desetiletí, právě vydává svou čtvrtou desku Heavy Rotation. „Je to výraz, který často používají dýdžejové. Pro mne znamená, že život může být těžký, ale stále se otáčí a mění. Zdálo se to jako perfektní,“ vysvětluje název alba. Změnila vydavatele, hudební styl i celkovou image. Zbavila písně poprockových rysů, dala jim až skoro diskotékový charakter a s tím spojila romantičtější, přirozenější vzhled. Anastacia prodala za svou osmiletou hudební kariéru na 34 milionů desek. A je jednou z těch, kdo tvrdí, že když má v showbyznysu přijít změna, tak komplexní.

Sedm let jste si držela výrazný styl a tvář drobné, živelné, obrýlené blondýnky s laserovým hlasem. A najednou je tu někdo úplně jiný. Je těžké se tak razantně proměnit?
Vůbec ne. Myslím, že pro většinu žen je to dokonce radost a zážitek. Zvlášť když víte, co chcete. A to překvapení, když se nakonec podíváte do zrcadla, opravdu stojí za to. Je to legrace, ale zároveň se ptáš: Kdo vlastně jsem? Ta předtím, nebo ta dneska? Nebo nějaká jiná?

Takže celá proměna je vaše dílo?
Koncepčně ano. Změnila jsem styl hudby a chtěla jsem se mu přizpůsobit. Takže ta proměna vychází přímo z muziky. Proto kratší vlasy, jiné líčení a odložené brýle. Ale tu realizaci jsem přenechala zkušeným kadeřníkům a stylistům.

Co vás k té změně vzhledu vedlo?
Asi před dvěma roky odešel člověk, se kterým jsem velmi ráda pracovala, do jiné gramofonové firmy. A protože ráda dělám s lidmi, které dobře znám, řekla jsem si, že nemá cenu zkoušet nové spolupracovníky, a šla jsem za ním.

Když vám končila smlouva, tak to bylo snadné…
Právě, že nekončila. Byla z toho bitva mezi právníky, která trvala osmnáct měsíců. A když už jsem byla jinde, měla jsem pocit, že se od toho minulého angažmá musím oddělit. Řekla jsem si, že budu dělat jinou hudbu, víc k tanci, a to znamená, že musím i jinak vypadat.

Ze singlu I Can Feel You můžeme soudit, že doprovod se sice změnil, ale pěvecká technika zůstala. Pořád je to tentýž ostrý až řezavý hlas.
To je druhý aspekt mé změny. Oddělit se, ale zároveň zůstat sama sebou.

Ví se o vás, že celý život trpíte Crohnovou nemocí a že jste před několika roky prošla léčbou rakoviny prsu. Přesto jste považována za jednu z nejenergičtějších amerických zpěvaček. Kde v sobě berete tu energii?
Naučila jsem se žít s určitými omezeními už od dětství, od třinácti. Časem zjistíte, že vaše slabost může být i vaší silou, vaší inspirací a možná i pohonem k cílům, které si dáte. Když jsem se pak z novin dozvěděla, že mám rakovinu prsu, bylo to velké trauma, ale najednou jsem cítila potřebu se k tomu vyjádřit skladbami i zpěvem. Proto byla moje třetí deska tak rockově orientovaná. Měla jsem pocit, že ostré kytary a syrové zvuky vyjádří moje pocity a hlavně snahu se nevzdat.

To jste docela frajerka.
Ale vůbec ne. Já jsem obyčejná žena, která má tváří v tvář takovým věcem stejné záchvaty strachu jako každý jiný. Muzika mi je aspoň trochu pomohla odplavit z těla.

Pokud je hudba odrazem vašich vnitřních nálad, tak tentokrát pravděpodobně prožíváte dobré časy.
Ano, posun k taneční hudbě je odrazem pozitivních věcí, které mě v posledním roce potkaly. Cítím, jak mi jde všechno lehce. Žádnou desku jsem nenatočila tak rychle jako Heavy Rotation. Šlo to samo. A také jsem se vdala – vzala jsem si svého bodyguarda, cha cha – a jsem šťastná.

Od soutěže na špici
Zpěvačka a skladatelka s nezaměnitelným vokálem se narodila v Chiacagu 17. září 1968. Žije v New Yorku, její vlastní jméno zní Anastacia Newkirk. Její matka hraje v hudebním divadle na Broadwayi, otec je zpěvák. Když jí bylo 13, objevila se v soutěži MTV The Cut, tehdy ještě jako tanečnice. V talentové show uspěla až v roce 1999, kdy se už se svým zpěvem dostala až do finále a upozornila na sebe. Nejen publikum, ale hlavně nahrávací firmy. Debut Not That Kind přišel o rok později. A slavil úspěch – deska se dostala do Top Ten v osmi evropských zemích, prodalo se jí více než dva miliony kopií. Amerika klečela nové divě u nohou. Druhé album Freak Of Nature navazovalo na funk, soul a pop 80. let z debutu, přidal se rock a rozšířil počet milostných balad. Desky se prodalo více než 10 milionů nosičů. Album Anastacia vydala v roce 2004, vznikalo již poté, co lékaři zpěvačce diagnostikovali rakovinu prsu, kterou se jí podařilo překonat. Za necelých sedm let své kariéry dobyla Anastacia většinu amerických i evropských hitparád, jejími nejslavnějšími hity jsou skladby I’m Outta Love, Sick & Tired, Paid My Dues.