Recenze koncertu - MF DNES

VLADIMÍR VLASÁK
18. července 2009
Hodnocení: 70%

Jako zpěvačka, která má v hlase dynamit, se prezentovala ve čtvrtek Američanka Anastacia. Nevšední zážitek si nenechalo ujít okolo šesti tisíc lidí. Tesla Arena na pražském Výstavišti byla celkem solidně zaplněná.

Její popularitu v Česku asi posílila skutečnost, že zpěv Anastacii má velké rozpětí a je v něm obsažena vitalita, kterou se může chlubit jediná u nás oblíbená dáma ᅳ Tina Turner. Když zpěvačka spustila rockověji zabarvenou píseň Defeated, příbuznost s Tinou byla asi nejslyšitelnější.

Každá píseň, počínaje úvodní One Day In Your Life, měla několik rovin. Z klidnějších pasáží Anastacia přešla do nátlakového refrénu, až se zdálo, že táhne celou halu za sebou jako lokomotiva. Zpívala snadno, dokonce se občas zdálo, že ve výškách by mohla jít ještě víc nahoru. V zemitějších polohách zněla, což je o ní známé, jako stará černoška.

Většina písní, zvláště hit Sick And Tired, byla vystavěná pro exhibici Anastaciina hlasu; zpěvačka skvěle frázovala i v rytmičtějších skladbách jako I Can Feel You nebo Beautiful Messed Up World. Navíc si vybrala dvě podobně disponované doprovodné vokalistky, z nichž by každá jistě obstála sólově. Společně nabízely příjemné souznění na úrovni popových gospelů (You'll Never Be Alone). Anastacia kouzlila hlasem, zatímco její pomocnice zpívaly rytmické figury (Why'd You Lie To Me). Anebo se role obrátily. Uvolněná soulová píseň Cowboys & Kisses, provázená scénkou, při které se jeden z tanečníků "koupal" na pódiu ve vaně, měla hladivou atmosféru. Ovšem zvnitřku Anastaciina hlasu sálal obrovský žár.

Ačkoli měla Američanka k dispozici scénu se schody, vyvýšeným pódiem a sestavou tří projekčních ploch, pestrost nabízela hlavně svým pojetím písní. A jako by ani to nestačilo, pozvala na scénu svoji matku Diane Hurleyovou, již vtipně nazvala "Mamastacia" a která skoro operně vyzpívala Ave Maria, píseň, jež zněla jako nanebevzetí. Společně se pak dámy předvedly v baladě In Your Eyes.

Upovídaná Anastacia
Když připočteme spolehlivou, dynamickou kapelu, která písně žánrově vyladila od balad k dusavému disku, byl to výkon na 80% recenzentského hodnocení. Ovšem dramaturgie Anastaciiny show byla zbytečně rozvolněná, po hodině a půl se dostavil stereotyp, který se zpěvačka v závěru pokoušela rozbít šlapavým tanečním hitem Heavy Rotation. Dramaturgický střih byl příliš příkrý vzhledem k tomu, co Anastacia dosud nabízela, a zvuk byl náhle spíš otupující.

Anastacia zbytečně dlouho povídala, opakovala tak neduh z předchozího pražského koncertu v únoru 2005. Jako by si pletla show se sousedským klábosením. Také sólo na bicí a různé další mezihry koncert neúměrně protahovaly. Navíc písně z nového alba Heavy Rotation, jež Anastacia propagovala, spadají spíš do průměru její diskografie. Ale jakmile to Anastacia rozbalí, dává člověku radost, která ční nad leckterými připomínkami.

Zdroj: MF DNES

Fotografie: pro MAFA Jan Zátorský