Recenze alba - kult.cz

Anastacia se vrací

VIKTOR PEKAŘ
28. ledna 2009

Po dlouhých čtyřech letech se Anastacia opět hlásí o slovo se čtvrtou řadovou deskou nesoucí název Heavy Rotation. Její pilotní singl I Can Feel You se už nějaký ten pátek nese éterem a poměrně vystihuje celou desku. Těžko soudit, respektive odsuzovat, ale řekl bych, že pro většinu fandů bude Heavy Rotation, kromě samotného faktu, že dostávají nové písně od své oblíbenkyně, jistým zklamáním.

V době mezi poslední řadovkou Anastacia a novinkou Heavy Rotation tato americká plavovlasá zpěvačka s nezaměnitelným hlasem, známá také kvůli rakovině prsu nebo díky oblibě výstředních brýlí, rozhodně nezahálela. Obchodního ducha prokázala na hudební scéně vydáním výběrového CD Pieces of a Dream, v módní oblasti se vrhla na návrhářství a dámy jistě potěšil i parfém nesoucí její jméno. V osobním životě pak změnila přízvisko slečna za paní vstupem do svazku manželského. Anastacia se tedy, jak vidno, činila, byť ne příliš na hudebním poli. Snad proto pro oživení zájmu médií a připomenutí se po dlouhé době přiznala i svůj skutečný věk. Bohužel po poslechu alba Heavy Rotation mi tak trochu připadá, že si Anastacia odskočila do nahrávacího studia cestou z návrhářského studia do poklidu a tepla rodinného života. A to je škoda.

Tím nechci říct, že by její nové CD bylo vyloženě špatné, bohužel však, ve smyslu srovnání, mu předcházelo vynikající album s prostým, leč vystihujícím názvem Anastacia, které je, a předpokládám, že i zůstane, jejím vrcholným počinem. Toto album jí přineslo jak uznání kritiků, tak i spoustu nových fanoušků. Důvod byl prostý. Skvělá směsice soulu, rocku a popu s neuvěřitelným drivem a překypující energií, to vše bylo tou pravou trefou i posunem od slušných, ale de facto tanečně popových předchůdců Not That Kind a Freak of Nature. A připočteme-li její jedinečný hlas, díky kterému by většinu svých kolegyní odsoudila do role sboristek, pak této nyní již pop-rockové divě ležel hudební svět u nohou.

A to je problém alba Heavy Rotation. Nenavazuje totiž na Anastacii, ale vrací se k prvním dvěma albům a z mého pohledu mu chybí i trochu více energie. Máme tu pak slušnou popovou desku, tentokrát bych řekl i bez výrazného a jednoznačného hitu, která lehce převyšuje průměr svého žánru jen Anastaciiným hlasem. Pokud bych měl z alba přece jen vyzdvihnout některé skladby, byla by to titulní Heavy Rotation a spolu s ní píseň Defeated. Ostatní zapadají do šedi průměrnosti, a tak můžeme jen litovat, že po tak dlouhém čekání Anastacia nedala přípravě CD víc a místo pecky světlo světa spatřilo jen normálním album.

Anastacia: Heavy Rotation
Universal Music, 2008

Zdroj: kult.cz