Recenze koncertu - idnes.cz

Anastacia svým hlasem vybagrovala díru do českých koncertních dějin

JANA ZÁHORKOVÁ
18. července 2009
Hodnocení: 70%

S naprostou jistotou a intonační grácií převálcovala zpěvačka Anastacia skeptiky, kteří by na vteřinu zaváhali nad jejím výkonem v pražské Tesla Areně. Jediné, co jejímu hlasu může ubrat na přesvědčivosti, je ovšem laciný diskotékový háv, jak se tomu stalo v energickém, ale zbytečně "madonnovitém" finiši.

Jít na koncert, jehož obsah si můžete celý prohlédnout na fanouškovských stránkách či YouTube, je zrádné. Očekávání a domněnky jsou totiž metlou každého výkonu. Anastacia má přesto jednu velkou výhodu: ani v nejčernějších snech nepřestane fantasticky zpívat.

Obzvlášť odpálí-li show jednou ze svých nejznámějších písní One Day In Your Life a všem nevěřícím Tomášům "vytře" zrak hned v prvních minutách, kdy se po průletu mezi nejznámějšími stavbami světa projekce zastaví u domku s neonovým nápisem Anastacia.

Po zdvořilém poděkování, řečnických větách o počasí a dvou dalších skladbách dostatečně rozpumpované publikum, kterému akorát klesly ruce zvednuté od hlav zpět k pasu, vymýšlí první akci. A tak zpěvačka, při přemisťování barové židličky do popředí pódia, dostane zásah do hlavy. Vlajkou. Státní. A následuje ji menší plyšák a vzápětí druhý. A ještě malé srdce. "Také vás miluji," odpovídá zpěvačka a žádá dav, aby už nic neházel.

První ploužák (You´ll Never Be Alone), první houpavka (Defeated) a první skutečný dárek pro ženskou část publika, která výrazně převládala: Cowboys & Kisses. "To je pro vás, které jste přišly," volala zpěvačka, když se za jejími zády na scéně objevila vana, do níž kotrmelcem skočil vypracovaný tanečník. "Tom. Ano, vím, že je úžasný a téměř nahý," reagovala Anastacia na davový jekot, kterým vyšší hlasy odměnily Tomův akrobatický výkon při smyslné koupeli.

Splněný holčičí sen zpěvačka okamžitě vyvážila. Na pódium si pro "hrátky" pozvala fanouška z davu. Ten sice toužil si se svým vzorem zazpívat, ale pak do mikrofonu upřímně přiznal, že po společném tanci není schopen dát dohromady jediný text, za což hala Lacovi - původem Slovákovi - zatleskala.

Jablko nespadlo ze stromu
Po laškování a společném focení s Lacem na pódiu došlo na pauzu. Ve skladbě Why´d You Lie To Me, v níž dostali prostor pro sólový výstup bubeník a baskytarista, leckdo čekal, že si zpěvačka do zákulisí zaběhla vyměnit kostým. Ne, patrně byla jen utěšit maminku. Ta dorazila krátce poté.

Mamastaciu, jak se v kapele přezdívá muzikálové herečce Diane Hurleyové, není těžké splést si s fanouškem. Minimálně z dálky, kdy její pohyby před diváky, na něž by měla být zvyklá, působí nesměle, křehce a roztomile. Vše ovšem zlomí moment, kdy Mamastacia nejprve spustí sólo Ave Maria a poté s dcerou duet In Your Eyes.

Říká-li se, že jablko nepadá daleko od stromu, v případě Anastacii a Mamastacii zůstalo na stejné větvi. Barvu hlasu, již mají dámy nečekaně podobnou a v níž se mísí zralá naléhavost projevu Tiny Turner i hrubost a dravost mladičké Joss Stone, lze jen závidět.

Teprve pak ovšem následoval Anastaciin první převlek a největší hity. Pay My Dues, Sick And Tired a Not That Kind Američanka nabídla ve verzích, které zvládne jen málokterý interpret - pěvecky brilantních a na chlup podobných studiovým nahrávkám.

Druhý obleček si pak schovala na přídavkovou pasáž. Rozjetý a v kotli jistě poctivě odtancovaný a odječený závěr ovšem její pěveckou krasojízdu poslal na úroveň blikající diskotéky kdekoli v centru Prahy, kam se chodí bavit turistické výpravy.

Zbytečný remix v choreografii, jež by slušela okatě nazdobené show Madonny, která s podobným cirkusem dorazí do Česka v srpnu, potvrdil jediné. Anastacia mohla mít show o dvacet minut kratší a nic dramatického by se nestalo. Naopak.

Zpěvačka přesto za pěkného počasí do haly nalákala více než pět tisíc fanoušků, jimž zapózovala i s nově nabytou zlatou deskou.

Nebála se postavit vedle "nemlich" stejně nadaných vokalistek a svým hlasem vybagrovat díru do české koncertní historie, do níž může upadnout nejedna kolegyně z tuzemska i zahraničí. Před touhle poctivě vydřenou prací je třeba smeknout. Třeba i klobouk s péry, který si Anastacia nasadila v závěrečné Left Outside Alone...

Zdroj: idnes.cz

Fotografie: pro MAFA Jan Zátorský