Biografie / Biography

Hudební kritika v hodnocení jejích desek nešetří superlativy, fanoušci ji zbožňují a talent skauti konkurenčních gramofirem marně hledají někoho, kdo by se jí byť jen přiblížil. Její hudba zní na všech obydlených kontinentech a počet prodaných nosičů se pohybuje kolem 25 milionů. O kom je řeč? No přece o Anastacii! Proč je právě tahle zpěvačka tak výjimečná? Jednoduše - je jiná!

Anastacia Lyn Newton (rozená Newkirk) se narodila 17. září 1968 v Chicagu do rodiny herečky z muzikálových divadel na Broadway a newyorského zpěváka. Přestože u ní byly od dětství patrné hudební vlohy, Anastacia vzpomíná, jak s rodiči dohromady zpívala do nahrávek Barbry Streisand a Eltona Johna, zpěvačkou dle svých slov v dětství být nechtěla. Když bylo Anastacii 13 let, byla jí zjištěna tzv. Crohnova choroba. Dodnes má na tuto nemoc vzpomínku - jizvu na břiše. Rodiče se rozvedli a malá Anastacia, její sestra a bratr zůstali u matky. Přestěhovali se do New Yorku a ve čtrnácti letech začala Anastacia chodit na Professional Children´s School na Manhattanu. Tam, jak sama později vzpomíná, byla jediné dítě, které se v té době ještě nepohybovalo v showbyznysu. Do něj sama poprvé nakoukla coby tanečnice v newyorském klubu 1018. Společně se svou sestrou začala profesionálně tančit také v dalších manhattanských klubech – díky těmto zkušenostem se v její hudbě později objevují prvky house music a freestylu. Láska k houseu a dalším formám rytmické hudby ji za několik let přivedla k účinkování v pořadu Club MTV, stejně jako k účinkování ve dvou klipech Salt-N-Pepy (Everybody Get Up a Twist And Shout).

V roce 1999 se stala finalistkou soutěže The Cut (ze 160 účinkujících skončila v desítce finalistů), ve které MTV hledala nové pěvecké talenty. Soutěž se těšila velkému zájmu nahrávacích společností a Anastacia, která odzpívala vlastní skladbu Not That Kind, padla do oka talent skautům Daylight Records, sublabelu Epic Records, který spadá do koncernu Sony Music. I když Anastacia nakonec soutěž nevyhrála, její osobité vystupování a silný hlas jí zajistil vytouženou kariéru zpěvačky.

Anastacia podepsala nahrávací smlouvu a již v červenci následujícího roku jí vyšlo debutové album Not That Kind, ze kterého se v hitparádách okamžitě prosadil hit I'm Outta Love. Not That Kind sklízelo úspěch díky umně namíchanému hudebnímu koktejlu popu, R´n´B, taneční hudby, rocku a především jejího silného, nezaměnitelného hlasu. Kdo jej slyšel poprvé, nevěřil, že patří vzrůstem malé zpěvačce bílého původu. Na albu s Anastaciou spolupracoval mimo jiné také Rick Wake, známý díky práci pro Mariah Carey nebo Celine Dion. S albem sklízela velké úspěchy především v Evropě a rázem se dostala mezi elitu hudebního showbyznysu. Další nahrávka Freak Of Nature, vydaná v roce 2002, tento fenomenální vzestup jen potvrdila a znásobila. Název alba zpěvačka zvolila jako symbol toho, že právě ona je, díky všem svým zdravotním problémům, hříčkou přírody. Anastacia, „malá žena s velkým hlasem“, jak kdosi poznamenal na adresu její malé postavy a výrazného silného vokálu, zůstává pro své fanoušky nefalšovanou osobitou zpěvačkou s vlastní hudební vizí. V tomto stejném roce také Anastacia nazpívala oficiální singl FIFA World Cupu, který se konal v Japonsku a Jižní Koreji. Singl Boom se stal ihned hitem rádií a zajistil Anastacii pevnou fanouškovskou základnu ve východní Asii.

V lednu 2003 oznámila zpěvačka světu, že trpí rakovinou prsu a během léčení se hodlá vzdát veškerých svých uměleckých aktivit. Ale bez své milované činnosti dlouho nevydržela. Hned v únoru vystupuje na uzavřeném představení v New Yorku pro filmový muzikál Chicago. Během dvou dnů zde natočila pro potřeby filmu videoklip ke skladbě Love Is A Crime, přestože všichni v okolí pozorovali příznaky její nemoci. V následujících měsících Anastacia bojovala, smála se i plakala, zpívala…a stále skládala. Zůstala věrná slovům, která vzkázala svým fanouškům: „Moje odhodlání bojovat je silné“. Dělala vše, co mohla a především žila. Velkou oporou v těchto zlých časech se jí stal kamarád zpěvák sir Elton John, který ji chodil do nemocnice pravidelně navštěvovat a hlavně ji podporovat v dalším boji. Jak Anastacia sama řekla, hodně jí tím pomohl.

V září roku 2003 se Anastacia zavřela do nahrávacího studia společně s Grammy oceněnými producenty Glenem Ballardem a Dallasem Austinem, společně s Davem Stewartem a vydala se s nimi, jak sama řekla, „na náročnou tvůrčí cestu“. Výsledkem je její třetí album pojmenované prostě ANASTACIA plné „sprock music“ (termín, který Anastacia pro svou hudbu často používá: soul, pop a rock – sprock).

Lékaři ji varovali před náročnou prací – stále se ještě léčila a natáčení desky  Anastaciu hodně fyzicky vyčerpávalo. „Nebyla to úplně příjemná zkušenost,“ vypráví zpěvačka. „Skládání pro mě vždy byl radostný zážitek, ale tentokrát jsem měla problémy. Napsala jsem část textu, ale nedokázala k němu napsat refrén, nebo naopak. Vždy se snažím hledat tu příjemnější stránku věcí, ale tentokrát jsem se cítila hrozně unavená. Nedokázala jsem se na nic soustředit, nedokázala jsem často ani říct, co mám na mysli, dokonce jsem nemohla přemýšlet, jak jsem byla zvyklá. Trpěla jsem nespavostí. Potvrdilo se to, co říkali doktoři. Bylo to tvrdé.“

Jenže přes tato upřímná slova je výsledek půlročního nahrávání lepší, než kdokoliv doufal. Album Anastacia je plné životních zkušeností jeho autorky. Najdete v něm jak skryté tak i velmi otevřené city. Dvanáct skladeb obsažených na albu o zní svěže a moderně, vše násobí opět velká pěvecká forma Anastacii. „Na této nahrávce jsem chtěla vyjít trochu víc vstříc rockovému zvuku a přidala jsem ho tam tolik, kolik jen bylo možné.“

„Bála jsem se toho, co jsem psala, co prýštilo z mého srdce. Obávala jsem se, že lidé ve mně budou díky těmto skladbám číst jak v otevřené knize. Nechtěla jsem být depresivní. Snažila jsem se dát skladbám spíše pozitivní nálady a pocity. Byla to pro mě výzva, v situaci, ve které jsem v té době byla. Chci se na tenhle svět dívat pozitivně, jak jen to jde a snad lidi při poslechu těchto skladeb mým pocitům porozumí.“

Proces vzniku alba byl pro Anastaciu bezesporu velkou výzvou: „Vlastně umění dokáže být nádherné, jen když jeho autor nějak trpí. Stačí vzpomenout, kolik velkých malířů, spisovatelů, hudebníků stvořilo svá největší díla ve stresu.“

„Tuhle nahrávku jsem složila pro své fanoušky, abych se s nimi podělila o určité věci. Doufám, že to uvítají. Je to jako bych někoho pustila dovnitř své duše a podělila se s ním o temné tajemství a přitom doufala, že mi ten člověk porozumí a bude mě dále milovat.“

Na podporu tohoto alba se v roce 2004 Anastacia vydala na koncertní turné Live at Last, které kvůli obrovskému zájmu fanoušků pokračovalo i na jaře roku 2005. 21. února Anastacia vystoupila i v pražské T-Mobile Areně, kde ukázala ohromující show, o které se v českém tisku ještě dlouho a pozitivně psalo. Zájem fanoušků však nepolevil a Anastacia v létě 2005 vyrazila na třetí část turné, kterou nazvala The Encore Tour.

Na podzim roku 2005 vydala Anastacia další album. Tentokrát šlo ovšem „pouze“ o best of album Pieces Of A Dream, na kterém je i píseň I Belong To You, kterou nazpívala společně s italským zpěvákem Erosem Ramazzottim. Zanedlouho poté, na jaře roku 2006, vydala také dlouho očekávané DVD Live at Last, na kterém najdeme záznam z koncertu v Německu. Z celého koncertu vyzařuje nepopsatelná pozitivní energie, kterou ze sebe dokáže vydat jedině Anastacia a která je důvodem, proč se divák k tomuto DVD vždy rád vrací.

Anastacia se také vrhla do módního průmyslu. Společně s firmou s.Oliver navrhla kolekci oblečení s názvem Make a Difference. 100% zisku z prodeje šlo na pomoc obětem pákistánského zemětřesení. 17.8.2006 pak spatřila světlo světa její vlastní módní značka Anastacia by s.Oliver, která je z velké části tvořena samotnou zpěvačkou. Ale to by nebyla Anastacia, aby zůstalo jen u oblečení. V listopadu 2006 uvedla na trh i svůj nový parfém Resurrection, který si získal zákaznice svou jemnou ovocně-dřevitou vůní santalu, jasmínu, vanilky a ambra.

V roce 2007 konečně došlo i na Anastaciin osobní život. 21. dubna se Anastacia provdala za svého přítele a bodyguarda Waynea Newtona. Po dvouletém odpočinku od hudby se Anastacia vrátila zpět do nahrávacího studia. Přestoupila od Epic/Daylight pod nový label - Universal Music, prozatím ukončila spolupráci s firmou s.Oliver a nyní se věnuje jen přípravě nové desky, která by měla vyjít ke konci letošního roku.